Hrab obyčajný (Carpinus betulus)

Hrab obyčajný

Hrab obyčajný - krásny a užitočný strom do každej záhrady

Hrab obyčajný (Carpinus betulus) je statný jednodomý listnatý strom, ktorý patrí do čeľade brezovité. Jeho pôvodný areál zahŕňa Európu, Kaukaz a Áziu od Turecka po Irán. Hrab obyčajný je však pestovaný aj v iných častiach sveta, kde sa dobre prispôsobuje rôznym podmienkam. Hrab obyčajný je nielen krásny, ale aj užitočný strom, ktorý má mnoho výhod pre ľudí aj pre prírodu. V tomto blogu vám predstavím niektoré z nich.

Vzhľad a pestovanie hrabu obyčajného

Hrab obyčajný je strom, ktorý dorastá do výšky asi 30 m a má mohutnú vysoko klenutú, ale niekedy trochu nepravidelnú korunu. Kmeň je pokrytý šedou hladkou kôrou, konáre sú leskle hnedé. Listy sú striedavé, podlhovasto vajcovité, na vrchole krátko zašpicatené, dvojito ostro pílkovité. Na jeseň sa sfarbujú do žlta a zostávajú na konároch až do jari. Kvety sú jednopohlavné: samčie súkvetie tvoria 3-5 cm dlhé jahňady, samičie jahňady s trojlaločnatými listeňovými obalmi rastú na letorastoch. Plodom je oriešok ukrytý v trojlaločnatom listeňovom obale (krídle).

Hrab obyčajný je nenáročný strom, ktorý rastie na slnečných aj tieňových stanovištiach. Preferuje vlhkú a úrodnú pôdu, ale znáša aj suchšiu a chudobnejšiu pôdu. Je odolný voči mrazu, chorobám a škodcom. Dobre znáša zrezávanie, je preto často používaný v živých plotoch. Hrab obyčajný sa množí semenami alebo odrezkami.

Využitie hrabu obyčajného

Hrab obyčajný je cenný strom nielen pre svoj dekoratívny vzhľad, ale aj pre svoje tvrdé drevo. Drevo hrabu obyčajného je biele až svetlohnedé, husté a pevné, ťažko štiepiteľné a ťažko opracovateľné. Je vhodné pre výrobu rôznych nástrojov a mechanických komponentov, ako napríklad kolies, náprav, pák, kolíkov, koliesok, hriadeľov, lopatiek, rukovätí a podobne. Drevo hrabu obyčajného sa tiež používa na výrobu nábytku, parkiet, dverí, okien, schodov a iných stavebných prvkov. Drevo hrabu obyčajného sa tiež hodí na rezanie a rezbárstvo.

Hrab obyčajný má aj niektoré liečivé účinky. Z listov sa pripravuje čaj, ktorý pomáha pri kašli, bronchitíde, astme a iných dýchacích ťažkostiach. Z kôry sa pripravuje odvar, ktorý pomáha pri zápaloch, horúčkach, reume a dne. Z plodov sa pripravuje sirup, ktorý pomáha pri chudokrvnosti, slabosti a vyčerpanosti.

Hrab obyčajný je tiež prospešný pre prírodu. Jeho listy sú potravou pre niektoré druhy húseníc a motýľov. Jeho plody sú potravou pre niektoré druhy vtákov a hlodavcov. Jeho kôra a drevo sú útočiskom pre niektoré druhy húb a lišajníkov. Jeho koruna poskytuje tieň a ochranu pre iné rastliny a živočíchy. 

Záver

Hrab obyčajný je strom, ktorý by nemal chýbať v žiadnej záhrade. Je to krásny a užitočný strom, ktorý má mnoho výhod pre ľudí aj pre prírodu. Hrab obyčajný je nenáročný strom, ktorý rastie na rôznych stanovištiach. Hrab obyčajný je cenný strom, ktorý poskytuje tvrdé drevo, liečivé látky a potravu. Hrab obyčajný je prospešný strom, ktorý podporuje biodiverzitu a ekosystém.